مقالات موبیوس

20 بهمن 1399

طراحی ویلا با حیاط مرکزی - استودیو معماری موبیوس

طراحی ویلا با حیاط مرکزی در سال 2019 در شهر تانگشان چین طراحی و ساخته شد. این پروژه در حومه ی شهر تانگشان و دریک سایت مسطح (بدون توپوگرافی) واقع شده است که فضایی از قبیل مراتع ، باغ ها ، و رودخانه ، ویلا را احاطه کرده اند.

ادامه مطلب
17 بهمن 1399

عوامل محیطی تاثیرگذار بر اصول اولیه طراحی - استودیو معماری موبیوس

در طراحی بنا ، پارامترهای متفاوتی از قبیل خواسته کارفرما ، شرایط موجود در پروژه و همچنین اصول اولیه طراحی ، فرهنگ، متریال، سیستم و قوانین ساخت و ساز و...تاثیر گذار می باشد.

ادامه مطلب
09 بهمن 1399

طراحی ویلا با نما بتنی - معماری بروتالیسم

بکارگیری بتن به عنوان متریال اصلی شکل دهنده نمای بتنی ویلا  یکی از ویژگی های سبک بروتالیسم می باشد که در سال 1953 توسط دو معمار  آلیسون و پیتر اسمیتسون برتی مطرح گردید. در ادامه به بررسی ویلاهایی با نمای بتنی می پردازیم.

ادامه مطلب
27 دی 1399

ویلای منحنی مدرن - ویلا دورفلر

 ویلا مدرن دولفر در سال 2020 در کشور پرتغال در بین مجموعه ای مسکونی از ساختمان های دهه ی 90 طراحی و ساخته شد. این پیشنهاد جسورانه باعث شد تا تعادلی بین ساختمان های موجود در بافت شهری ایجاد شود و تجربه ی جدیدی در زمینه ی معماری بود.

ادامه مطلب
27 دی 1399

ویلای آجری - ویلای تروکا (دو خانه نیمه مستقل برای مادر و پسر)

این ویلا به صورت دو خانه ی نیمه مستقل در مادرید اسپانیا در سال 2019 برای مادر و پسری ساخته شد.

ادامه مطلب
27 دی 1399

طراحی ویلای خاص - ویلای موبیوس وپترا

ویلای بتنی موبیوس در سال 2017 در هند طراحی و ساخته شد و به دلیل شباهتش به نوار موبیوس این گونه نام گرفت.

ادامه مطلب
20 دی 1399

ویلای پنهان - نورگیر به عنوان فضای جداکننده

ویلای پنهان در سال2020 در تایلند طراحی و ساخته شده که به درخواست کارفرما حریم خصوصی را به شکل جدیدی تعریف کرده است.وجود فضایی خالی در میان بخش داخلی بنا و بخش خارجی به منظور تفکیک و ایجاد جداسازی در نظر گرفته شده است

ادامه مطلب
20 دی 1399

بکارگیری نورگیر (وید) در ویلا - ویلا 911

ویلای 911 در سال 2018 توسط گروه معماری VACO در ویتنام برای یک کلکسیونر اتومبیل طراحی و ساخته شد و در سال 2019 به عنوان یکی از پروژه های مسکونی محبوب معرفی شد.

در طراحی این ویلا از ویلا ساوای لوکوربوزیه الهام گرفته شده و به شکل یک جعبه ی فلزی به نظر می رسد که توسط ستون ها بالا برده شده است.

ادامه مطلب
20 دی 1399

طراحی ویلا - ویلا میرمانا

میرمانا یک خانه ی دایمی در کشور پرو است که در سال 2014 ساخته شد و سال 2019 به عنوان یکی از محبوب ترین پروژه های مسکونی معرفی شد.

ادامه مطلب
12 دی 1399

پاسیو چیست – پاسیو در معماری

پاسیو به معنای نورگیر و فضایی است که حداکثر دریافت نور را نسبت به سایر مناطق دارا می باشد. امروزه بیشتر مردم به دنبال گسترش فضاهای بیرونی در کنار فضای داخلی خانه هستند درنتیحه پاسیوها به عنوان فضایی برای استراحت و تفریح و پذیرایی و مهمانی مورد توجه قرار گرفته اند و به دلیل نور طبیعی و کافی به عنوان محلی برای نگهداری گل ها و درختچه ها به کار میروند. درواقع پاسیو پیوند فضای داخلی و خارجی است.

ادامه مطلب
29 آذر 1399

خانه ی ویلایی _ آلوارآلتو معمار فنلاندی

این ویلا برای لوییس کاری( فروشنده ی اثار هنری) و همسرش در یکی از روستاهای فرانسه توسط الوار التو طراحی و ساخته شد. خانم و اقای کاری بعد ار بازدید از ویلای مایرا تصمیم گرفتند که ساخت این بنا را به التو بسپارند. این خانه به دو منظور برای برگزاری مهمانی های هنری و اقامتگاه طراحی شده است.

ادامه مطلب
29 آذر 1399

طراحی خانه ویزنهاف و لاروش - لوکوربوزیه

خانه های ویزن­هاف یا خانه های 14 و 15 توسط لو کوربوزیه و پسرعمویش به سبک بین المللی و متناسب خانواده ای از طبقه ی متوسط برای نمایشگاهی با موضوع مسکن طراحی شدند که بعد ها از خانه های آن به عنوان ویترینی از سبک بین المللی یاد می شود.

ادامه مطلب
29 آذر 1399

پنج اصل مهم لوکوربوزیه – طراحی ویلا ساوا

ویلا ساوا یکی از برجسته­ترین نمونه ­های معماری مدرن در قرن بیستم است که توسط معمار سوئیسی، لوکوربوزیه در حومه شهر پاریس طراحی و ساخته شده است.

لوکوربوزیه خانه را ماشینی برای زندگی می­دانست و تمام فضاهارا با هدف ایجاد بیشترین کارایی طراحی می­کرد.

ادامه مطلب
22 آذر 1399

ارتباط معماری و طبیعت – خانه آبشار رایت

انسان همواره در جال تغییر فضای زندگی خود به جهت دستیابی به فضای بهتر است. این تغییر در دوران مختلف تاثیراتی متفاوت بر دامنه زندگی انسان گذاشته است ، به گونه ای که به حذف بخشی از فضا های طبیعی رسیده است. اثرات مخرب این روند سبب توجه مجدد گروهی از معماران شد و سبب شد تا تعریف جدیدی از هم نشینی معماری و طبیعت جایگزین تقایل این دو گروه گردد. یکی از این آثار به عنوان شاخص ترین اثر ارتباط معماری و طبیعت شناخته می شود، خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت است.

ادامه مطلب
22 آذر 1399

طراحی خانه ویلایی - خانه ویلایی شرودر

گریت ریتولد در سال 1919 به عضویت گروه دو استیل درآمد و در ابتدا به طراحی مبلمان داخلی تحت تاثیر طراحی موندریان پرداخت و سپس به طراحی فضاهایی از جمله مغازه ، فضای مسکونی مشغول شد. اما خانه ویلایی شرودر اولین ساختمان کامل او بود. تروس شرودر کارفرمای این پروژه یک داروساز تجربی با روحیه خلاق و هنردوست بود که پس از ازدست دادن همسر خود به دنبال فضایی جدید برای زندگی به همراه فرزندان خود بود. زمین ویلا قطعه زمین باقیمانده در انتهای ردیف خانه های مسکونی تراس دار بود

ادامه مطلب
05 خرداد 1399

معماری مدرن - معماری مدرنیسم

معماری مدرن یا معماری مدرنیسم جنبشی است در کلیات معماری که در آن فرم ها و ایده های تاریخی و قدیمی در آن دیده نمی شود . در معماری مدرن کارکرد به همراه ایده های جدید ترکیب می شوند و از شیوه های این نوع سبک می توان سبک بین المللی ، آرت دکو ، سبک چمنزار و معماری آلی اشاره کرد .

ادامه مطلب
05 خرداد 1399

سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی ویلا با توجه به اصول معماری و رعایت استاندارد های آن می تواند متنوع باشد . سبک های طراحی ویلا عبارتند : طراحی ویلا کلاسیک ، طراحی ویلا مدرن ، طراحی ویلا مدیترانه ای ، طراحی ویلا سبک A

ادامه مطلب
03 خرداد 1399

تعریف معماری - معماری چیست؟

معماری چیست؟ تعریف معماری : معماری سبک طراحی و شیوه ی ساخت و ساز بنا ها و سایر سازه ها و ساختمان های فیزیکی می باشد که با توجه به نیاز های فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف انجام خواهد شد . نگرش و موقعیت جغرافیایی ونیاز های اقتصادی اقوام در معماری نقش بسزایی دارد

ادامه مطلب