سبک های طراحی ویلا

انواع سبک طراحی ویلا

   Admin        دوشنبه, 05 خرداد 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
سبک های طراحی ویلا

 

سبک های طراحی ویلا با توجه به اصول معماری و رعایت استاندارد های آن می تواند متنوع باشد ،

سبک های طراحی ویلا عبارتند :

- طراحی ویلا کلاسیک

- طراحی ویلا مدرن

- طراحی ویلا مدیترانه ای

- طراحی ویلا سبک A

- طراحی ویلا رومی

- طراحی ویلا سنتی

- طراحی ویلا تلفیقی

- طراحی ویلا شهری

- طراحی ویلا باکس

- طراحی ویلا مینیمال و...

 

سبک های طراحی ویلا

طراحی ویلا اختصاصی و حرفه ای طبق استانداردهای روز دنیا با سبک های متنوع و ایده های نوین و در نظر گرفتن تمام خصوصیات موقعیتی و آب و هوایی ، زمین ، شیب زمین ، جهت وزش باد ، جهت طلوع و غروب خورشید و.... . با توجه به نامی که برای ویلا در نظر گرفته اند باید دارای خصوصیات و آپشن های بخصوصی نسبت به ساختمان های  معمولی باشد و در اصول طراحی ویلا حرفه ای باید یکسری نکات و عوامل مهم را بررسی کرد که در زیبایی و دوام و قدمت آن تاثیر بسزایی را دارد و باید قبل از ساخت ویلا در نظر گرفته شوند که به بخشی از این نکات اشاره خواهیم کرد .

 

سبک های طراحی ویلا

 

موارد قابل بررسی جهت طراحی حرفه ای ویلا :

- مشاهده ی زمین و محل قرار گیری ویلا از عوامل مهم برای طراحان حرفه ای ویلا می باشد

- مشاهده و بررسی رطوبت و موقعیت زمین از نظر موقعیت قرار گیری جهت ساختمان برای نورپردازی و....

- آشنایی با قوانین وضع شده در شهرداری منطقه برای ساخت و ساز و...

- بررسی کردن موقعیت و وزش باد

- بررسی وضعیت تابش نور آفتاب

- بررسی کردن جنس خاک و اندازه ی رطوبت جهت استفاده از متریال مناسب جهت عمر بیشتر لوازم و مصالح

- بحث در مورد تعداد افرادی که قرار است در ویلا سکونت داشته باشند جهت طراحی هر چه بهتر و بهینه تر

- بررسی کلی ویلا با کارفرمایان و گرفتن طرح یا ایده در صورت نیاز

- بررسی سلیقه ی کارفرما

- انجام اتد اولیه جهت بررسی های بیشتر

- طراحی کردن پلان ویلا جهت مشاهده ی کارفرمایان محترم

- تبادل نظر با کارفرمایان جهت نهایی کردن طرح ویلا

- طراحی داخلی ویلا و دکوراسیون و چیدمان لوازم بصورت 3 بعدی و واقعی و بر اساس معماری حرفه ای

- تایید نهایی و اجرای کامل بعد از تبادل نظر ها

 

طراحی داخلی ویلا

 

طراحی ویلا باید توسط کارشناسان خلاق و با تجربه صورت گیرد تا تمام تصورات کارفرمایان را بصورت عملی به انجام رسانید و هر ایده ای در ذهن کارفرمایان برای طراحی ویلا وجود دارد به راحتی انجام گیرد .آتلیه معماری موبیوس اجرا کننده رویایی ترین پروژه های ویلا با رعایت تمام استاندارد های روز و با استفاده از متریال مناسب و موقعیت سنجی کامل در خدمت هم میهنان عزیزمان در سراسر کشور می باشد .

حالا نیاز است که تعریفی از ویلا داشته باشیم : ویلا به منازل و خانه هایی گفته می شوند که در 4 جهت آن نما داشته و اصولا در خارج از محیط شهری و درون فضاهای ییلاق ، کوهستانی ، خوش آب و هوا و در محل های نزدیک به دریا بیشتر ساخته می شوند . امروزه به دلیل ازدیاد و ازدهام مردم در شهرها به ندرت ویلاهای شهری یافت می شوند .و سازنده ها از زمینی که برای یک خانوار استفاده میشود میتوانند با ساخت آپارتمان آنرا برای ده ها خانواده مهیا کنند. و در ساخت و ساز های جدید به ندرت خانه های ویلایی ساخته خواهند شد .طراحی ویلا از مهمترین عناصر در ساخت ویلا می باشد . زیرا طراحان حتی نوع مصالح را بر اساس موقعیت اقیلیمی محیط ساخت ویلا در نظر خواهند گرفت ، بنابراین یکی از عوامل مهم استفاده از متریال و مصالح ذکر شده با درجه کیفی بالا در ساخت ویلا می باشد درشمال کشور و شهر هایی که درجه رطوبت هوا بالاست از سقف های شیب دار در ساخت و طراحی ویلا استفاده می شود .این امر به دلیل بارندگی های زیاد و زیبایی دو چندان خانه ها خواهد شد .

 

طراحی ویلا

 جهت مشاهده ی انواع پروژه های اجرا شده توسط گروه معماری موبییوس به بخش پروژه های طراحی ویلا مراجعه نمایید .

 

عوامل مهم در طراحی ویلای لوکس و زیبا

- یکی از عوامل طراحی یک ویلای کاملا زیبا و شیک در نظر گرفتن تناسب بین زیر بنای ویلا با محیط بیرونی می باشد و درگیر عامل آن چیدمان دکوراسیون داخلی بر اساس سلیقه ی کارفرمایان یا در صورت عدم ارائه سلیقه استفاده از بهترین و زیباترین دکوراسیون می باشد .

- از دیگر عوامل تاثیر گذار در طراحی ویلا هماهنگی رنگ های استفاده شده در نمای داخلی و خارجی می باشد .همانطور که میدانید استفاده از رنگ ها از مهمترین عوامل در زیبا سازی و آرامش افراد مستقر در ویلا خواهد شد .بنابراین رنگ های استفاده شده در دکوراسیون داخلی بسیار مهم می باشد .

- از دیگر عوامل زیبا سازی ویلا نوع نمای آن به همراه شکل ظاهری درب ورودی و پنجره ها و درب پارکینگ می باشد که از یک سبک استفاده شود .

- با توجه به وسعت زمین استفاده از بهینه ترین و همینطور بهترین مصالح در ساخت ویلا و استفاده ی بهینه از متر به متر زمین جهت ساخت فضای سبز ، باغ ، استخر و آبنما و...

- استفاده از درختان و گل های خاص و بررسی آنها به دلیل آسیب نزدن ریشه ی درختان به ساختمان در آینده و ....

 

طراحی ویلا مدرن

 

طراحی ویلا مدرن :

این نوع سبک از طراحی ویلا بیشترین محبوبیت را در بین سایر طرح ها دارد . استفاده از جدیدترین ایده های روز اروپا و بهترین متریال در ساخت این نوع ویلا باعث می شود که ویلای لوکس و چشم نواز و زیبایی طراحی گردد . همه پسند و بسیار زیبا می باشد ، سادگی و زیبایی در هم آمیخته شده و آرامش خاصی برای بینندگان و ساکنین ویلا به ارمغان خواهد آورد ، به طراحی ویلا مینیمال نیز معروف می باشد . هر جند اصول ساخت و طراحی ویلا ها همگی با استاندارد های روز و بر یک اساس می باشند و فقط طرح آن تغییر خواهد کرد .در بیشتر ویلاهای مدرن از پنجره های بزرگ برای آرامش و مشاهده ی محیط بیرون استفاده میشود .اما در معماری ویلاهای کلاسیک پنجره ها کوچک تر بوده و در صورت تلفیق میتوان پنجره های بزرگ را جایگزین نمود .

 

طراحی ویلا کلاسیک

 

طراحی ویلا کلاسیک :

این نوع سبک ویلا نیز طرفدار بسیار زیادی داشته . در این نوع طراحی ویلا علاوه بر ظاهر زیبا و جذاب همه چیز در جای خود قرار گرفته و احساس لوکس و آرمش خاصی در این نوع ویلا وجود دارد . احساس عظمت و بزرگی در این نوع ویلا ها بسیار حس شده و همه چیز با وقار و با کلاس خاصی طراحی و چیده شده است . در اکثر ویلاهای کلاسیک ستون های بسیار زیبا و شیکی در سردر و ورود ویلا قرار دارد که باعث عظمت دو چندان آن خواهد شد . طراحی ویلا کلاسیک همه پسند و خاص می باشد و تمام استاندارد هایی که در طراحی ویلا مدرن هست در این نوع سبک هم وجود دارد و تمام استاندارد ها رعایت می شود و تفاوت آنها در نوع طرح می باشد .

 

طراحی ویلا تلفیقی:

همانطور که از نوع آن مشخص می باشد ،با تلفیقی از طرح های ویلا صورت می پذیرد و ویلایی بسیار خاص ساخته می شود . به عنوان مثال میتوان پنجره های بزرگ را در ساختمان کلاسیک قرار داد و در دکوراسیون داخلی مبلمان های کلاسیک را در کنار تابوی نقاشی مدرن قرار داد و... این نوع تلفیق باید بر اساس حس زیبایی سنجی انجام شود و با  رعایت این  مورد ویلایی بسیار لوکس و چشم نواز و دلپذیری طراحی خواهد شد . این نوع ویلا نیز با تمام استاندارد های روز طراحی و ساخته خواهد شد .

طراحی ویلا

 

طراحی ویلا سنتی :

این نوع ویلا بسیار ساده و زیبا می باشد . در طراحی این نوع ویلا علاوه بر رعایت استاندردها اصولا سقف آنها شیب دار و با رنگ های زیبا ساخته شده و نمای آنها معمولا سیمان سفید می باشند ، به دلیل استفاده از متریال های ارزان تر و قیمت مناسب تر بسیار رایج می باشد .

 

طراحی ویلا مدیترانه ای :

ویلایی بسیار خاص و جذاب . طراحی این نوع ویلا بیشتر مناسب محیط های اطراف دریا می باشد و در بسیاری از کشور ها این نوع سبک را فقط در اطراف رودخانه ها و دریاها طراحی و اجرا می کنند . سبکی بسیار با عظمت و لوکس و چشم نواز . البته این نوع ویلا را در هر منطقه ای قابل ساخت می باشد و به دلیل ساخت آن در کنار درسا به نام طراحی ویلا مدیترانه ای نام گذاری شده است .

 

طراحی ویلا سبک A  :

در این نوع طراحی ویلا سادگی حرف اول را میزند . اصولا نما از چوب استفاده شده و پنجره ها بسیار متناسب با ظاهر بنا ایجاد شده و ظاهر اصلی آن مشابه A انگلیسی می باشد . بیشتر در مناطق جنگلی و کوهستانی ساخته می شوند که بسیار زیبا و چشم نواز می باشند . برای ساخت این نوع ویلا نیاز به محیط زیادی نمی باشد و اصولا نسبت به ویلاهای مدیترانه ای و کلاسیک در ابعاد کوچکتری ساخته می شوند .

 

طراحی ویلا رومی :

تقریبا مشابه ویلای کلاسیک می باشند . به دلیل داشتن ستون های قدیمی دایره ای شکل و یا مربع شکل شبیه به ستون های روم باستان می باشند و به همین دلیل به ویلای رومی نام گذاری شده اند . متریال نمای این نوع ساختمان ها از سیمان بوده و در حین سادگی ، عظمت و زیبایی خارق العاده ای را ایجاد خواهد کرد .

سبک های طراحی ویلا

طراحی ویلا شهری :

این نوع ویلا به دلیل وجود مساحت کم زمین و زمین های به هم چسبیده در شهرها و حتی روستاها ، نمای آنها فقط از یک جهت آزاد می باشد و در ویوار این نوع ویلاها به دیوار همسایه های مجاور چسبیده است . امروزه در شمال ایران و در شهرک های ویلایی از این نوع سبک ویلا ساخته می شوند . بی شک به دلیل صرفه جویی و بهینه سازی و هدر نرفتن زمین های اطراف ویلا پر طرفدار بوده و به ندرت ویلاهایی را پیدا میکنیم که چسبیده به همسایه های مجاور نباشند که ویلای شهری نام دارد .

 

طراحی ویلای دوبلکس :

دارای سقف بسیار بلند تری نسبت به سایر طراح ها می باشد . این نوع طرح دوبلکس بسیار محبوب و لوکس می باشد و فضای رسمی را از فضای شخصی جدا خواهد نمود . ویلاهای دوبلکس به دلیل داشتن سقف بلند تر در فصول سرد دیرتر گرم شده و در فصول گرم دیرتر خنک خواهد شد و دلیلش وجود فضای بیشتر و ارتفاع بیشترش می باشد . با ورود به ویلاهای دوبلکس احساس خاص و لوکس و بسیار با عظمتی را در افراد ایجاد خواهد کرد .

 

آپشن های ویلاها با وجود فضای مناسب :

آیتم هایی وجود دارند که در هر چه لوکس تر کردن ویلاها و ایجاد آرامش بیشتر نقش عمده ای دارند

ایجاد فضاهایی مثل سونا ، جکوزی ، استخر های سرپوشیده و باز ، آبنما ، آلاچیق ، فضای سبز ، ایجاد درختان میوه ، لاوزم بازی برای کودکان و... که با توجه به موقعیت و ابعاد زمین و نظر کارفرما قرار داده خواهد شد .

طراحی ویلا

طراحی نمای ویلا :

طراحی نما از مهمترین نقش در زیبا سازی محیط و ایجاد حس خوب برای ساکنان ویلا و مردم خواهد شد . یک نمای زیبا علاوه بر حس خوب برای صاحب آن باعث زیبایی بیشتر محیط شده و با همین حس خوب باعث میشود ویلاهای اطراف با همین متد ویلاهای زیبای خود را طراحی و اجرا کنند . طراحی نما باید با توجه به شرایط محیطی و رطوبت سنجی و نوع آب و خاک منطقه تعیین شود تا از عمر و زیبایی آن کم نشود . بهترین کار برای طراحی نما استفاده از بهترین مصالح براساس آب و هوای منطقه می باشد که طراحان حرفه ای ویلا از این موضوع باید اطلاع کافی داشته باشند و در صورت عدم اطلاع باید در این مورد تحقیق نمایند .

 

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا :

این مورد یکی از مهمرین ویژگیها برای ساکنین ویلا می باشد چون بعد از ورود به ویلا و ساکن شدن برای همیشه با آن روبرو  خواهند شد . طراحی داخلی ویلا باید طبق روانشناسی طراحی و بر اساس جدیدترین استاندارد های روانشناسی انجام شود . تلفیق رنگ ها و چیدمان لوازم و استفاده از ابزارها در محل های مورد نظر باید دقیق و کاملا حرفه ای انجام شود . نوع جنس پله ها و محل سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه باید طبق زیبا بینی انجام شود و برای آرامش بهتر ساکنین ایده های مطلوب را طراحی و اجرا نمود.

بطور کلی اگر بخواهید یک ویلا طبق استانداردهای زیبایی شناسی و امنیتی داشته باشید طراحی حرفه ای ویلای خود رابه دست کارشناسان با تجربه و خلاق آتلیه معماری موبیوس بسپارید .