معماری مدرن - معماری مدرنیسم

تاریخچه معماری مدرن - تعریف معماری مدرتیسم

   Admin        دوشنبه, 05 خرداد 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
معماری مدرن - معماری مدرنیسم

 

معماری مدرن ، معماری نوگرا ، معماری مدرنیسم

این نوع معماری جنبشی است در کلیات معماری که در آن فرم ها و ایده های تاریخی و قدیمی در آن دیده نمی شود . در معماری مدرن کارکرد به همراه ایده های جدید ترکیب می شوند و از شیوه های این نوع سبک می توان سبک بین المللی ، آرت دکو ، سبک چمنزار و معماری آلی اشاره کرد .
با شروع قرن بیستم عموم مردم از معماری های تکراری و قدیمی و بازسازی و تکرار معماری گذشته ناراضی شدند . همین امر باعث ایجاد تحول عظیم و ایجاد خطوط فکری جدیدی از معماری شد به نام معماری مدرن .در سال 1907 انجمن معمرای در آلمان تشکیل شد به نام deutscher Werkbund .این موسسه معماری یکی از تاثیر گذار ترین نقش در ابداع معماری مدرن بود .این موسسه به منظور ساخت اشیاء ومعماری با کیفیت تر ماشین های صنعتی ساز تاسیس شد . طراحی صنعتی به دلیل تاسیس این موسسه شکل گرفته است 

 

معماری مدرن

تصویری از مدرسه باوهاس واقع در کشور آلمان

مدرسه باوهاس ، مدرسه ی معماری و هنرهای کاربردی در آلمان است . مدرسه باوهاس از سال تاسیس 1919 تا سال 1933 به تربیت هنرمندان معماران پرداخت و نقش بسیار مهمی میان برقراری طرح و فن ایفا کرد . آموزه هایی که در این مدرسه انجام میشد یکی از نماد های دوران مدرن و مدرنیسم شناخته شد و در نهایت این آموزه ها به شکل یک جنبش هنری ، در جریانات تاثیر گذار و مهم قرن بیستم به حساب می آید .
تشکیل معماری مدرن را یک حرکت پیشرو با لایه های زیر ساختی زیبایی شناسی ، فلسفی و اخلاقی به حساب می آمد . بعد از ظهور ایده های مدرنیسم در معماری بعد از جنگ جهانی اول معمارانی روی کار آمدند که به دنبال ایجاد یک سبک کاملا مدرن و مناسب جهت یکپارچه سازی نظم اجتماعی پس از جنگ بودند .این کار نقش بسزایی در تامین نیاز های قشر متوسط و کارگر داشت .میس فن در روهه ( معمار آلمانی – آمریکایی ) ، فلیپ کورتلیو جانسون ( معمار آمریکایی ) و مارسل برور ( معمار آمریکایی ) از معمارانی بودند که تلاش بسیاری می کردند تا زیبایی معماری را بر اساس خصوصیات ذاتی مواد ساختمانی کنند و تلاش می کردند که با استفاده از اشکال هندسی و ساده و سنتی روش های مدرن ساخت و ساز را خلق کنند . با استفاده از ایده گرفتن از روش های انقلاب صنعتی سازه های فولادی که باعث ساخت برج های عظیم می شد از طرح های انجام شده می باشد

 

معماری مدرنیسم

برج ویلیس واقع در شیکاگو

برج ویلیس نام جدید برج سیرز می باشد که در آمریکا و شهر شیکاگو واقع شده است .برج ویلیس در سال 1973 ساخته شده است و از نماد های شهر شیکاگو می باشد . این برج یکی از بلند ترین ساختمانهای جهان می باشد که دارای 108 طبقه و ارتفاع آن حدود 527 متر می باشد . برج ویلیس دومین برج بلند آمریکا و سومین برج بلند دنیا می باشد .
این بنا جزو مکان های گردشگری محسوب می شود که سالانه بیش از 1 میلیون توریست از این برج دیدن می کنند .
فضل الرحمان خان یک مهندس سازه و معمار آمریکایی – بنگلادشی بود که سیستم جدیدی را برای طراحی سازه اختراع کرد .این سیستم باعث خلق و ساخت آسمان خراش ها و سازه های عظیمی شد که اکنون در دنیا نمونه های آن طبق ایده های ایشان انجام می پذیرد .و این اختراع یک دستاورد فنی بسیار کارامد محسوب می شود .
معماری مدرن – مدرنیسم یک تحول عظیم و رویداد بسیار چشم گیر در بین تمام معماری های گذشته ایجاد کرد و امروز ه شاهد پیشرفت و زیبایی هر چه بیشتر آن هستیم .

"  گروه مهندسی معماری موبیوس پشرو در خدمات معماری و مهندسی در زمینه های طراحی ویلا ، طراحی نما ، طراحی برج ، طراحی فضای سبز و محوطه و مشاوره در تمامی زمینه های معماری در خدمت هم میهنان عزیزمان می باشد . ارائه ی تمامی خدمات معماری ، مشاوره در زمینه ی خرید ، ساخت و طراحی انواع ساختمان ، برج ، آپارتمان و ویلا بصورت کاملا حرفه ای و تضمینی . "

 

معماری مدرن

موزه سلیمان رابرت گوگنهایم 

تصویری از موزه سلیمان رابرت گوگنهایم واقع در آمریکا و شهر نیویورک 

موزه سلیمان رابرت گوگنهایم واقع در آمریکا و شهر نیویورک از موزه های بسیار معروف و نامی جهان می باشد . این موزه در منهتن و در کرانه شمال شرقی مرکز این شهر قرار گرفته است .

 

معماری مدرن

کلیسای جامع برازیلیا واقع در کشور برزیل و شهر برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیا واقع در کشور برزیل و شهر برازیلیا یک کلیسای جامع کاتولیک . ساختمان این بنا اثری از معمار مشهور برزیلی به نام اسکار نیمار می باشد که در سی و یکم مه سال 1970 بصورت کامل تکمیل شده است . طرح این کلیسا بصورتی است که 16 ستون هذلولی مانند بتنی بدنه و طرح آن را تشکیل می دهد . هر ستون این کلیسا وزنی معادل 90 تن را دارد . این کلیسا نمونه ای از کلیساهای مدرن می باشد که هیچ اثری از معماری کلیساهای قدیمی در آن دیده نمی شود و در عصر مدرنیسم ساخته شده است .

 

نمونه های بالا چند جزء از قدیمی ترین آثار معماری مدرن بودن که هر کدام دارای قدمت خاص خود هستند به عنوان مثال با پیدایش معمرای مدرن شاهد آن بودیم که برج های بسیار عظیم با استحکام بسیار بالا طراحی وساخته شد و با وجود معماری مردن کلیسا ها و اماکن مذهبی تغییرات بسیار چشمگیری داشتند و طرح ها و خلاقیت های معماری مدرن بسیار چشمگیر بوده است . در سایر مقالات می توانید در مورد انواع معماری و سایر موضوعات مرتبط با معماری آگاه شوید .

منبع برداشت : ویکیپدیا