طراحی خانه ویلایی - خانه ویلایی شرودر

بررسی اجمالی خانه ویلایی شرودر اثر گریت ریتولد (هلند)

   Admin        شنبه, 22 آذر 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
طراحی خانه  ویلایی - خانه ویلایی شرودر

 

یکی از تاثیرگذار ترین سبک ها مدرن در نقاشی ، سبک کوبیسم بوده است که نقاش معروف آلمانی ، موندریان با پیروی از این سبک به خلق آثاری معروفی پرداخت که بر گرفته از نام این نقاش است. یکی ازنمونه های تاثیر گذاری این نقاش را می توان در پروژه طراحی خانه ویلایی شرودر مشاهده کرد. گریت ریتولد در سال 1919 به عضویت گروه دو استیل درآمد و در ابتدا به طراحی مبلمان داخلی تحت تاثیر طراحی موندریان پرداخت و سپس به طراحی فضاهایی از جمله مغازه ، فضای مسکونی مشغول شد. اما خانه ویلایی شرودر اولین ساختمان کامل او بود. تروس شرودر کارفرمای این پروژه یک داروساز تجربی با روحیه خلاق و هنردوست بود که پس از ازدست دادن همسر خود به دنبال فضایی جدید برای زندگی به همراه فرزندان خود بود. زمین ویلا قطعه زمین باقیمانده در انتهای ردیف خانه های مسکونی تراس دار بود که گریت ریتولد به سبب جدا کردن این ویلا از زمینه اطراف دیوار شاخصی میان خانه ویلایی شرودر و همسایگی آن قرار داد که به منزله پایان یک دوره و شروع دوره زمانی جدید بود.

 

گریت ریتولد از دیوارها به عنوان صفحات جدا کننده در محور های عمودی و افقی استفاده کرده است همچنین جرزها بند کشی ها و ستون ها به سبب پیروی از سبک موندریان به رنگ های سیاه قرمز و زرد طراحی شدند و ارتباط داخل و خارج با بکار گیری مجدد فرم ها و رنگ ها برقرار شده است.

در پلان همکف ، فضای ورودی ، استودیو کوچک و آشپزخانه قرار گرفته است. این استودیو بعد ها به عنوان اتاق کار مورد استفاده قرار گرفت. طبقه اول به واسته پنجره های عریض بکار رفته غرق در نورست و به بخش های اتاق های خواب و نشیمن روزانه تقسیم شده است.

تروس شرودر تا پایان مرگ خود در این خانه زندگی کرد و هم اکنون این ویلا به عنوان خاطره ی نمادین از آن دوره جلوه می کند.