طراحی خانه ویزنهاف و لاروش - لوکوربوزیه

بررسی آثار لوکوربوزیه در طراحی خانه

   Admin        شنبه, 29 آذر 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
طراحی خانه ویزنهاف و لاروش - لوکوربوزیه

 

خانه های ویزن­هاف یا خانه های 14 و 15 توسط لو کوربوزیه و پسرعمویش به سبک بین المللی و متناسب خانواده ای از طبقه ی متوسط برای نمایشگاهی با موضوع مسکن طراحی شدند که بعد ها از خانه های آن به عنوان ویترینی از سبک بین المللی یاد می شود.

بسیاری از پنج نکته در زمینه معماری مدرن لوکوربوزیه را می توان در این ویلاها مشاهده کرد. بارزترین نمونه نمای اصلی آن است که دارای یک پنجره نوار افقی است که طول ساختمان را فرا میگیرد.پیلوت های فولادی قسمت بالای محل سکونت را که به سمت خیابان خارج می شود را بالا می برند و سطح تراس پشت بام شامل فضایی سبز فضایی برای استراحت و سرویس بهداشتی و کتابخانه ی کوچکی است که تا حدودی توسط سایبان بتنی پوشیده شده اند.

این خانه هابه صورت مکعبی ساخته شده که به وسیله ی پیلوت ها از روی زمین جدا شده اند.

در نمای داخلی بزرگترین بخش یک سالن مرکزی در دو سطح است که شامل سرویس های بهداشتی و اتاق ها و یک گالری می شود. در این بناها ازتفرجگاه معماری استفاده شده و یک راه پله مارپیچی امکان دسترسی به طبقه بالا(اتاق ها و سرویس بهداشتی) و تراس روی بام را می دهد.

در نمای داخلی برخلاف نمای خارجی از رنگ های متنئوعی استفاده شده.

ساختمان های 14 و 15 تنها بناهایی در این نمایشگاه هستند که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده اند.

 

از دیگر آثار لوکوربوزیه می توان به ویلای لاروش و ژانره اشاره کرد، این دو بنا مستقل از هم هستند که برای دو مشتری طراحی شده اند.از یک نما ودید روی هم و یکپارچه دیده می­شوند.

ویلای ژانره برای برادر لوکوربوزیه و بخش مشهورتر، ویلای لاروش است که به سفارش رائل لاروش یکی از بانکداران معروف سوئیسی توسط لو کوربوزیه طراحی و ساخته شد. در این ویلا لو کوربوزیه 5 عنصر که بعدا به عنوان لازمه های معماری مدرن معرفی کرد را رعایت کرده است. این عناصز شامل : 1- پیلوت هایی که ساختمان را از روی زمین بلند می­کنند 2- تراس مسطح و روف گاردن 3- پلان ازاد 4- پنجره های سرتاسری روبان مانند 5- نمای ازاد هستند.

ویلای لاروش از دوبخش تشکیل شده. یک بخش ، اقامتگاه خصوصی و بخش دیگر ان شامل یک اتاق مهمان در طبقه ی همکف کلکسیون در طبقه ی اول و کتابخانه ای در طبقه ی دوم است. در این بخش لو کوربوزیه برای پیوند دادن فضاها از تفرجگاه معماری استفاده کرده همچنین رمپی منحنی که از گالری به کتایخانه منتهی می شود و هدف ان این است که حین جابجایی بین طبقات نقاشی های روی دیوارها مشاهده شوند. لو کوربوزیه این ایده را از بنای اکروپلیس در آتن الهام گرفته بود.

در طبقه اول گالری با سقف بلند و وجود دارد و دورتادور ان را پنجره ای سراسری فرا گرفته است.

همچنین حجم های برجسته ی فضایی روی دیوارها وجود دارند که باعث شخصی سازی این فضا شده و هرکس درک منحصر به خودش را از آنها دارد.

در نمای داخل این ویلا بیشتر از رنگ های روشن مثل خاکستری و ابی روشن استفده شده و نمای بیرونی کاملا سفید است.

نام این ویلا در سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است.