خانه ی ویلایی _ آلوارآلتو معمار فنلاندی

بررسی آثار آلوار آلتو معمار فنلاندی

   Admin        شنبه, 29 آذر 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
خانه ی ویلایی _ آلوارآلتو معمار فنلاندی

 

این ویلا برای لوییس کاری( فروشنده ی اثار هنری) و همسرش در یکی از روستاهای فرانسه توسط الوار التو طراحی و ساخته شد. خانم و اقای کاری بعد ار بازدید از ویلای مایرا تصمیم گرفتند که ساخت این ویلا را به التو بسپارند. این خانه به دو منظور برای برگزاری مهمانی های هنری و اقامتگاه طراحی شده است.

در این خانه از انواع سنگ های قیمتی استفاده شده است. این خانه سقف ابی نازک سنگی و شیبدار و عظیم دارد پایه و دیوارها از سنگ اهک هستند و در نما از اجر سفید و سنگ مرمر سفید استفاده شده است. سقف سالن ورودی اتاق نشیمن چوبی و پلکانی است. در سالن ورودی قسمتی برای نمایش نقاشی ها وجود دارد که از سقف چوبی اویزان اند.

سالن ورودی در طبقه ی همکف قرار دارد. این طبقه شامل اتاق نشیمن کتابخانه سالن نهارخوری سونا و سه اتاق خواب با حمام های اختصاصی و فضای مخصوص کارکنان است.

علاوه بر طراحی بنا طراحی مبلمان و فرنیش ان نیز به التو سپرده شد و این ویلا با داشتن ویژگی های هنری در کنار مدرن بودن رقیب ویلای مایرا محسوب می­شود. اتاق خواب مخصوص اقا وخانم کاره در طبقه ی اول دارای یک سونای فنلاندی وتراس و باغچه ی کوچکی است که از خارج بنا قابل رویت نیست.

 

از نمونه های دیگر آثار آلتو می توان به ویلای تجربه (آزمایشی) اشاره کرد. خانه ی ازمایشی ، گالری و اقامتگاه شخصی الیسا الوار التو بود. التو ایده ی این خانه را از یکی بناهای رو باستان الهام گرفته بود. این خانه در نقطه ای از ساحل دریاچه ای در فنلاند واقع شده که هم نمای دریاچه و هم جنگل را دارد. در این خانه التو ازادانه ترکیب ها فرم ها اشکال و مواد مختلف را ازمایش کرده به کار برده از این رو به آن خانه ی ازمایشی می­گویند.

در دیواره های محوطه خانه بیش از 50 نوع اجر به شکل های مختلف کنار هم قرار گرفته اند تا نحوه ی واکنش و مقاومت انها در شرایط اب و هوایی مختلف بررسی شود. همچنین التو در این خانه ساخت اجر به صورت ازاد و گرمایش خورشیدی و بسیاری از مفاهیم دیگر را مورد ازمایش قرار داده.

در فضای داخلی خانه سقف عموما کوتاه ترو چوبی است و دیوار ها سفید هستند.دیواره ها در نمای خارجی سفید هستند و در قسمتی که حیاط پشتی قرار دارد دیوار با اجر های قرمز ساخته شده است.

در این بنا التو با سقف شیبدار و افزایش سطوح خارجی گرمایش ایستا را هم مورد بررسی قرار داده است. در بخش داخلی به سبب وجود سقف بلند، فضایی بزرگی ایجاد شده است که گالری نقاشی در انجا قرار دارد. این فضا توسط ستون های چوبی پشتیبانی میشود.

در وسط حیاط حفره ای برای روشن کردن اتش حفر شده است. مبلمان این خانه مانند اکثر بناهای التوتوسط خود او طراحی شده اند.