پاسیو چیست – پاسیو در معماری

پاسیو و نورگیر در معماری

   Admin        جمعه, 12 دی 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
پاسیو چیست – پاسیو در معماری

 

پاسیو به معنای نورگیر و فضایی است که حداکثر دریافت نور را نسبت به سایر مناطق دارا می باشد. امروزه بیشتر مردم به دنبال گسترش فضاهای بیرونی در کنار فضای داخلی خانه هستند درنتیحه پاسیوها به عنوان فضایی برای استراحت و تفریح و پذیرایی و مهمانی مورد توجه قرار گرفته اند و به دلیل نور طبیعی و کافی به عنوان محلی برای نگهداری گل ها و درختچه ها به کار میروند. درواقع پاسیو پیوند فضای داخلی و خارجی است.

در فرهنگ ها و اقلیم های متفاوت پاسیو شکل منحصر به خودش را دارد. در امریکا پاسیو معمولا در قسمت مرکزی ساختمان در اتاق نشیمن یا طبقات فوقانی با سقفی شیشه ای بنا میشود تا نور به راحتی از ان عبور کند در حالیکه در خانه های اروپایی و خانه های همکف پاسیو معمولا در بیرون خانه است و به اتاق نشیمن یا اتاق خواب ها راه دارد. در معماری ایران نیز در گذشته پاسیو به عنوان حیاط مرکزی و قلب تپنده ی خانه به شمار می رفته است و از آن به نام پادیاو نام برده می شده که معمولا شامل گودال باغچه و حوض آب بوده است مانند خانه منوچهری در کاشان و با تغییر ارتفاع در فضای حیاط مرکزی چند فضای مختلف به وجود می آوردند. این کار به تنوع و جلوگیری از یکنواختی کمک می‌کرد.

پاسیو در ساخت خانه های قدیمی و سبک های کلاسیک نیز رایج بوده است. اما در سبک مدرن به گونه ایی دیگر و با امکانات بیشتری مورد استفاده ساکنین قرارگرفته است. امروزه در معماری مدرن پاسیو به عنوان نقطه ای دنج شناخته میشود که طبیعت بیرون را با فضای داخلی خانه تلفیق میکند. فضاهای مدرن به مخلوطی از بافت و مواد ارگانیک متکی هستند و تکرار رنگ ، بافت ، مواد و اشکال در انها دیده میشود. برای جلوگیری از یکنواختی ، از گیاهان طبیعی و فضای سبز استفاده میشود و رنگ های موجود در وسایل ، دیوارها و گیاهان پررنگ و چشمگیر یا تک رنگ هستند. در پاسیوی مدرن شومینه ضروری است و به فضا گرمی می بخشد .و همچنین پاسیوی مدرن میتواند شامل یک استخر شنا برای تفریح باشد.

وجود نور زیاد در پاسیو این امکان جانمایی گل های طبیعی درخچه ها و گیاهان ایجاد می کنید و همچنین کمبود فضای سبز را برطرف ، در کنار فضای سبز استقرار مبلمان مناسب محیط دلنشنی را همانند فضاهای عمومی و یا نیمه خصوصی جذاب فراهم می کند.