طراحی ویلا - ویلا میرمانا

ویلایی با فضای چند عملکردی و بدون کاربری مشخص

   Admin        شنبه, 20 دی 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
طراحی ویلا -  ویلا میرمانا

 

میرمانا یک خانه ی دایمی در کشور پرو است که در سال 2014 ساخته شد و سال 2019 به عنوان یکی از محبوب ترین پروژه های مسکونی معرفی شد.

در این خانه حجم های هندسی و فضاها به صورت نمادین و استعاری ساخته شده اند. برای مثال حیاط یا پاسیو به عنوان فضایی بدون کاربرد خاص و مبهم طراحی شده. همچنین فضایی مربعی شکل به اندازه ی 20 مترمربع وجود دارد که به طور نمادین دارای دو تیغه ی جداکننده است و فضایی مخصوص والدین و یک فضا مخصوص فرزندان که نماد وجود حریم خصوصی است را به وجود اورده است و فضایی به عنوان فضای رابط که خدمات و سرویس های مشترک که نماد وجود تعامل و تنش بین ساکنان است را شامل میشود.

حیاط در یک ضلع بنا واقع شده و ازطبقه ی اول به حیاط دید مستقیم به ان وجود دارد. این دید به دلیل وجود دیوارهای شفاف است که بیشترین فعالیتها را پشت خود جای داده است. برخلاف طبقه ی اول دیوار طبقه ی دوم فاقد شفافیت است و چشم اندازی به حیاط ندارد و خصوصی ترین فضاهای خانه را پشت خود جای داده است.

همچنین در این ویلا فضای بزرگی بدون کاربرد خاصی وجود دارد که میتواند در اینده براساس نیازهای اعضای خانواده تغییر شکل پیدا کند.

این پروژه شامل دو راه پله ی کاملا متفاوت است. یکی پلکان سریع که بیشتر کاربردی است و دیگری پلکان اهسته که از تفرجگاه معماری در ان استفاده شده و امکان بازدید از قسمت های دیگر و همچنین نمای حیاط را دارد.

ما شفافیت را با تعیین کاربرد و مرزها تعریف میکنیم و به دنبال فضاهای با عملکرد و کاربرد هستیم. در این بنا از شرق به غرب و از شمال به جنوب در امتداد حجم خطی به شفافیت میرسیم ، کاربرد فضاها موقعیت ها و حیاط ها به ارامی اشکار میشود و نور طبیعی به داخل ساختمان نفوذ میکند.

تعامل فضاهای مبهم مثل حیاط و روند شفافیت در این پروژه ان را به یکی از محبوب ترین پروژه های مسکونی تبدیل کرده است.