بکارگیری نورگیر (وید) در ویلا - ویلا 911

بررسی اجمالی بکارگیری مفهوم نورگیر و یا وید در پروژه معماری

   Admin        شنبه, 20 دی 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
 بکارگیری نورگیر (وید) در ویلا - ویلا 911

 

ویلای 911 در سال 2018 توسط گروه معماری VACO در ویتنام برای یک کلکسیونر اتومبیل طراحی و ساخته شد و در سال 2019 به عنوان یکی از پروژه های مسکونی محبوب معرفی شد.

در طراحی این ویلا از ویلا ساوای لوکوربوزیه الهام گرفته شده و به شکل یک جعبه ی فلزی به نظر می رسد که توسط ستون ها بالا برده شده است و نورگیری که در مرکز توسط فضا ها محبوس شده است.

در زیر بنا پارکینگ بزرگی وجود دارد که با توجه به نیاز مشتری ظرفیت هفت اتومبیل را دارد. این ویلا دارای یک حیاط مرکزی است که نور طبیعی و تهویه مناسب را فراهم میکند. در این محل ورودی اصلی قرار دارد که به وسیله یک رمپ به طبقات بالایی اشپزخانه و غذاخوری راه دارد. در طبقه ی همکف فضای باز و دیواره هایی شیشه ای باعث شده چشم انداز حیاط و فضای اطراف ان و حتی دید مستقیم به کلکسیون ماشین ها وجود داشته باشد.

حیاط پشتی به عنوان خصوصی ترین فضای ویلا شامل یک استخر است و به اشپزخانه و فضای غذاخوری راه دارد. این فضا توسط یک سایبان بزرگ پوشیده شده تا از ان در برابر افتاب شدید محافظت کند.

ویلای 911 تحت تاثیر فرهنگ بومی و معماری بومی ویتنامی طراحی شده . نمای بنا لایه لایه و مانند لباس های سنتی ویتنامی طراحی شده. این ساختمان از چوب و مواد طبیعی ساخته شده و راهروها و سالن ها با سایبان پوشیده شده اند. توجه به معماری بومی در این بنا باعث شده که مناسب اب و هوای محلی باشد و نمایانگر فرهنگی است که در ان احترام به حریم خصوصی دارای اهمیت است.

 

وجود پلان باز و ترکیب آن با نورگیری مرکزی سبب گسترش زاویه دید موجود در فضا و ایجاد حس سیالیت در پروژه گردیده است و دومین خصوصیت بکار رفته در طراحی پروژه ، تقابل دو تضاد حجم صلب و یکپارچه و پلان سیال می باشد.