طراحی ویلای خاص - ویلای موبیوس وپترا

بررسی ویژگی های ویلای مدرن بتنی و سیمانی

   Admin        شنبه, 27 دی 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
طراحی ویلای خاص - ویلای موبیوس وپترا

 

ویلای خاص موبیوس در سال 2017 در هند طراحی و ساخته شد و به دلیل شباهتش به نوار موبیوس این گونه نام گرفت.

این ویلا از دو بلوک مستطیلی شکل بتنی در دو طبقه تشکیل شده است که به موازات یکدیگر قرار گرفته اند. بلوک شرقی به عنوان قسمت عمومی تر شامل ورودی، قسمت مهمان و اشپزخانه است در حالیکه بلوک غربی خصوصی تر و شامل اتاق های والدین و اتاق خواب کودکان است. در فضای بین بلوکها اتاق نشیمن، پذیرایی مهمان و معبدی وجود قرار گرفته است.

این بنا از دیوار بتنی منحنی شکلی تشکیل شده که به شکل نوار موبیوس درامده است. این نوار از ورودی شروع میشود و اشپزخانه را محاصره میکند فضای اتاق نشیمن و معبد را به صورت تودرتو به وجود می اورد و در فضای غذاخوری پیچیده میشود. تقاطع لبه های این نوار در قسمت بالایی اتاق نشیمن را در طبقه ی دوم محصور میکند و به شکل منحنی به نظر میرسد که بر روی یک حجم مرکزی شناور است.

ویلای موبیوس از بی نهایت اشکال سیال بتنی تشکیل شده و در داخل و خارج، یک نوار موبیوس را شبیه سازی میکند. ایده ی این ویلا ان را به یکی از محبوب ترین پروژه های مسکونی تبدیل کرده است.

ویلای پترا در یک مجتمع مسکونی ساحلی در کشور پرتغال واقع شده است. این ویلا در گذر زمان و بر اثر مداخلاتی تخریب شد و در سال 2019 بازسازی شده است.

پروژه ی جدید براساس توپوگرافی زمین شیبدار و همسان سازی حجمی انجام شده است. از تغییرات انجام شده در طبقه ی همکف ورودی با ارتفاع دو برابر است که با پلان باز اتاق نشیمن اشپزخانه اتاق غذاخوری و بار را باهم ترکیب میکند. طبقه ی بالا برای اتاق خواب ها اختصاص یافته است. طراحی سکوهای منحنی و شناور طبقه ی همکف سطح پایین و سطح استخر را به هم متصل میکند و اختلاف ارتفاع بین انها را کم رنگ میکند. استخر نیز با خطوط مستقیم و مدرن تغییر شکل یافته و با سنگ های مرمر سفید بازسازی شده است.

باغ خصوصی در این ویلا به طور کامل و از نو طراحی شده و شامل درخت های نخل یک زمین تنیس میشود. همچنین در فضاهای مختلف این ویلا از گیاهان گرمسیری فراوانی استفاده شده است.

پوشش کف مسیرها و تراس ها از چوب است و قسمت مخصوص عبور ماشین و مسیر اصلی از سنگ های مرمر سفید و خاکستری با الگوهای منحنی و مدرن ساخته شده است.