ویلای آجری - ویلای تروکا (دو خانه نیمه مستقل برای مادر و پسر)

ویلای آجری با ایده دو ویلای مستقل با یک نمای یکپارچه

   Admin        شنبه, 27 دی 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
ویلای آجری - ویلای تروکا (دو خانه نیمه مستقل برای مادر و پسر)

 

این ویلا آجری به صورت دو خانه ی نیمه مستقل در مادرید اسپانیا در سال 2019 برای مادر و پسری ساخته شد.

مادر یک خانه ی مادام العمر میخواست و تمایل زیادی به تغییر نداشت به همین دلیل توافق کردند که نمای بنا اجری باشد و پوشش گیاهی فراوان وجود داشته باشد تا یاداور خانه ی قدیمی شان باشد.

این بنا شبیه یک جعبه ی بزرگ و براساس شرایط اقلیمی و بومی منطقه طراحی شده. این جعبه ی بزرگ اجری شامل دو خانه ی نیمه مستقل با با نمای بیرونی آجری و به صورت یکپارچه و فضاهای مشترکی مثل گاراژ است. این بنا دارای پنجره های بزرگ به سمت جنوب است و یک پنجره ی سرتاسری از دیوار شرقی تا دیوار غربی برای استفاده از نور طبیعی در طبقه ی اول وجود دارد.

یکی از فضاهای مشترک این دو خانه یک تراس است که شامل یک الاچیق و استخر کوچک و گیاهان زیادی است که توسط دیوارهای جانبی برای محافظت از گیاهان دربرابر افتاب محدود شده است.

هرکدام از این خانه برای پاسخ به نوع زندگی و سلیقه ی ساکنین شان طراحی شده اند. خانه یسر براساس معماری مدرن و دارای فضاهای باز بسیار است. ورودی این خانه از یک سالن کوچک شروع میشود و به یک سالن بزرگتر ختم میشود که در ان اتاق ناهارخوری و اشپزخانه واقع شده است. سالن کوچکتر در ابعاد 3.5 متر راه پله و سرویس بهداشتی را از هم جدا میکند. در طبقه ی دوم اتاق کودکان در شمال و اتاق خواب اصلی در جنوب به صورت یک سوییت بسیار روشن با پنجره های بزرگ حمام و اتاق رختکن وجود دارد. خانه ی مادر نیز در پاسخ به نیازها و سلیقه ی او به صورت کلاسیک مبلمان و طراحی شده است.

قسمت خارج بناها بخش زیادی توسط سطح شیبدار مربوط به گاراژ اشغال شده است و بقیه ی فضا به باغ های کوچک خصوصی برای هر بنا تبدیل شده است.

در معرض دید بودن عناصر ساختاری و استفاده از انها برای طراحی داخلی این ویلاها از جالب ترین ویژگی های انهاست. برای مثال کف، همان تخته بتنی صیقلی است دیوارهای اجری نما در داخل به رنگ سفید درامده اند یا تیرهای فلزی که بدون تغییر در طراحی داخلی به عنوان یک عنصر زیبایی به کار رفته اند.