ویلای منحنی مدرن - ویلا دورفلر

ویلای مدرن دورفلر در کشور پرتغال

   Admin        شنبه, 27 دی 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
ویلای منحنی مدرن - ویلا دورفلر

 

 ویلا مدرن دولفر در سال 2020 در کشور پرتغال در بین مجموعه ای مسکونی از ساختمان های دهه ی 90 طراحی و ساخته شد. این پیشنهاد جسورانه باعث شد تا تعادلی بین ساختمان های موجود در بافت شهری ایجاد شود و تجربه ی جدیدی در زمینه ی معماری بود.

این ویلا به صورت منحنی و به شکل دو تلسکوپ به سمت دریا طراحی شده و نماد احترامی است که مردم این شهر به دریا دارند. در نمای بیرونی خطوط منحنی با یک حرکت رو به بالا و سیال، حجم ها را به یکدیگر مرتبط کرده اند و باعث ایجاد نوعی حریم خصوصی بین فضای داخلی و خارجی شده اند. خاصیت سیال بودن باعث شده تا برخلاف سابق فضای عمومی در طبقه ی بالا و فضای خصوصی در طبقه ی پایین باشد و به صورت معکوس از این دیدگاه کلاسیک استفاده شده است. این وارونگی هیچ گونه مشکلی در ارتباط فضای بیرونی و داخلی ایجاد نمیکند.

صمیمی ترین و خصوصی ترین فضاها در طبقه ی همکف قرار دارند. قسمت ورودی، اتاق های خواب و حمام در این قسمت قرار دارند. همچنین یک تراس در فضای باز و متصل به خانه وجود دارد که فضایی سبز را در دل نمای سفید رنگ خانه به وجود اورده است.

در قسمت جنوبی، تراس پوشیده و محافظت شده در برابر افتاب و استخر واقع شده است.

طبقه ی اول شامل مناطق عمومی مثل اتاق نشیمن، اشپزخانه و اتاق غذاخوری است و یک راه پله که به طبقه ی همکف منتهی میشود و امکان ارتباط بین فضای خارجی و داخلی را فراهم میکند.

گاراژ، انبار و رختشویی در زیرزمین قرار دارند. محلی که با وجود مخفی تر بودن نسبت به بقیه ی نقاط خانه دارای یک پاسیوی داخلی و اختصاصی است. این پاسیو به عنوان نورگیر برای تامین نور کافی ساخته شده است.

در این ویلا نور طبیعی در فضای داخلی از اولویت ها و ویژگیهای ان است. پنجره های وسیع و با موقعیت های دقیق باعث ایجاد سایه های مختلف و جالب در هر اتاق میشوند.