طراحی ویلا با نما بتنی - معماری بروتالیسم

بررسی ویژگی های ویلاهای بتنی

   Admin        پنجشنبه, 09 بهمن 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
طراحی ویلا با نما بتنی - معماری بروتالیسم

 

بکارگیری بتن به عنوان متریال اصلی شکل دهنده نمای بتنی ویلا  یکی از ویژگی های سبک بروتالیسم می باشد که در سال 1953 توسط دو معمار  آلیسون و پیتر اسمیتسون برتی مطرح گردید. در ادامه به بررسی ویلاهایی با نمای بتنی می پردازیم.

Concrete Villa Comano / DF_DC

این ویلا که معروف به ویلای بتنی است در دهکده ای کوچک در شمال سوییس واقع شده است و در زمینی ذوزنقه ای شکل که در گذشته باغ انگور بوده است با مناظر زیبایی درشرق و غرب ساخته شده است. برای جلوگیری از تاثیر بیش از حد حجم و فضاهای بسته، در اطراف بال های مستطیلی شکلی طراحی شده اند که سطح حریم خصوصی را نیز بالاتر می برد.متریال اصلی دیوارها و باله های این بنا بتن مسلح خاکستری است که با روش های قدیمی استفاده شده است و ترکیب سنت های قدیمی و تکنیک های جدید ساخت و ساز است.

طبقه ی همکف بزرگترین فضاهای ویلا و قسمت های اصلی را شامل می شود: پذیرایی ، آشپزخانه ، کارگاه و محل اقامت مهمان (با دسترسی جداگانه) ، گاراژ ، و همچنین یک تراس وسیع به عنوان فضایی برای ارتباط ​​بین داخل و خارج. طبقه ی اول ابعاد کوچکتری دارد و شامل قسمت های خصوصی تر مثل سه اتاق خواب بزرگ و اتاق بازی کودکان می باشد. شکل متفاوت و نامتقارن طبقه ی اول نسبت به طبقه ی همکف باعث می شود تا ویلا از سمت خیابان تحت تاثیر پرسپکتیو کوچکتر به نظر برسد. طبقه ی زیرزمین شامل انبار شراب سونا و سالن بدنسازی است. همه ی این طبقات به وسیله ی یک راه پله ی مرکزی که در مرکز خانه قرار دارد به یکدیگر دسترسی دارند.

Madri House / Magaldi Studio

ویلای مادری توسط کریستین مگالدی معمار مکزیکی در مریدای مکزیک طراحی و ساخته شد. مگالدی که تحت تاثیر معمار و فرهنگ بومی کشورش قرار داشت این ویلای بتنی-چوبی مدرن را برای دوست دوران کودکی اش طراحی کرد.

در طراحی نمای خارجی این ویلا ازصفحات چوبی استفاده شده که باعث ترکیب نور طبیعی و سایه شده است و با توجه به اب و هوای گرم منطقه فضای داخلی را خنک نگه میدارد. این ویلا مانند بیشتر ویلاهای دیگر که در مناطق گرمسیر ساخته میشوند بالاتر از سطح زمین ساخته شده تا هوا از زیر بنا و در نتیجه داخل خانه جریان بیابد.

فرم و متریال به کار رفته در ویلای مادری ساده است و در برخی موارد از تکنیک های رایج بومی در معماری آن استفاده شده است. کف و دیوارهای بتنی، پرده ها و پله های چوبی کنار هم در عین سادگی زیبایی خاصی را به ارمغان اورده اند. سطح کف بتنی بسیار روشن است در حالیکه سطح بتن دیوار ها در خارج و داخل سایه خاکستری و تیره تری دارد. یکی از تکنیک های قدیمی و بومی به کار رفته در این بنا شیوه ی chukum است که در ان شیره ی نوعی درخت با بتن را ترکیب میکنند و سطحی بسیار مقاوم و منحصر به فرد در برابر باران های شدید این منطقه به دست میاید.

به دنبال ایجاد فضاهای نامتقارن در این ویلا فرم های بتنی منحنی در تضاد با فرم های زاویه دار تعادل خوبی را برقرار کرده اند. همچنین استخر در دو سطح یک قسمت بسیار عمیق و یک قسمت کم عمق تر ساخته شده است.در پایان این ویلا به سبک مینیمال تحت تاثیر سادگی فرهنگ ژاپنی، معماری بومی و اقلیم مکزیک و باتوجه به نیاز های مشتری در کمال خلاقیت طراحی و ساخته شده است.

Villa Eze / Sofair Design

ویلای ازه یک خانه ی خانوادگی است که در سال 2020 در بندر سیدنی کشور استرالیا در یک سایت خلوت طراحی و ساخته شد. این خانه به سفارش یک هنرمند و طراح مد برجسته ی ایرلندی با 4 فرزند طراحی شده است. ازه نام شهری مدیترانه ای در فرانسه است و این خانه به دلیل چشم انداز زیبا و بلندی که از دریا دارد به این نام شهرت دارد.

این ویلا به منظور حداکثر رسیدن چشم انداز شمالی بندر سیدنی و حریم خصوصی از جانب ویلاهای اطراف به شکل L طراحی شده است. طراحی این ویلا به گونه ای است که ساکنان را وادار به توقف تماشا و توجه به طبیعت خیره کننده بندر سیدنی میکند. پالت رنگ ها این خانه حداقل و تک رنگ است. این موضوع این اجازه را میدهد تا رنگ ها و نور طبیعی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

یکی از قابل توجه ترین بخش های این ویلا حیاطی است که از ان میتوان همزمان خانه بندر و اسمان را تماشا کرد.