عوامل محیطی تاثیرگذار بر اصول اولیه طراحی - استودیو معماری موبیوس

بررسی عوامل موثر محیطی در شکل گیری یک بنا

   Admin        جمعه, 17 بهمن 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
عوامل محیطی تاثیرگذار بر اصول اولیه طراحی - استودیو معماری موبیوس

 

در طراحی بنا ، پارامترهای متفاوتی از قبیل خواسته کارفرما ، شرایط موجود در پروژه و همچنین اصول اولیه طراحی ، فرهنگ، متریال، سیستم و قوانین ساخت و ساز و...تاثیر گذار می باشد.

در این متن به برخی از مواردی محیطی که در طراحی و تشکیل ایده اولیه طراحی تاثیر گذار است پرداخته شده است .

جغرافیا، آب و هوا

جغرافیای یک مکان اساسی ترین عامل در بحث طراحی آن است. براساس جغرافیا، معمار عناصر طراحی خود را پایه گذاری میکند. یکی از اولین اقدامات مربوط به جغرافیا یک بنا، توپوگرافی یا موفعیت مکانی است که توسط نقشه برداران مورد ارزیابی قرار میگیرد.

اقلیم و آب و هوا تاثیر زیادی روی یک طراحی معمارانه میگذارند. شرایط اب وهوایی سخت باعث پیچیده شدن طراحی میشود از طرف دیگر معماران در شرایط سخت ایده های خلاقانه ی خود را به کار میگیرند.

عنصر موثر در جذابت بنا (پلکان)

معماران سعی میکنند تا حد ممکن طرح هایشان دقیق و منحصربه فرد باشد. امروزه پلکان های ساده و یا حتی مارپیچ در داخل یا خارج از بنا بیش از پیش به عنوان یک اثر هنری مورد توجه قرار میگیرند. از این رو طراحی پلکان و انتخاب انها از یک کمپانی خوب اهمیت بسیار زیادی دارد.

دین، و فرهنگ

برخی از مشتریان شرایط یا درخواست خاصی در رابطه با مسایل مربوط به دین ندارند اما برخی دیگر براساس اعتقاداتشان از معمار میخواهند که خواسته شان را در این موارد براورده کند. برای مثال در بعضی از جوامع ممکن است که ساختن نوعی بنا در محلی خاص توهین امیز به نظر برسد به همین دلیل معمار باید این گونه مسایل اعتقادی و دینی جامعه را نیز در طراحی خود لحاظ کند.

مانند دین فرهنگ نیز از عوامل دیگر تعیین کننده ی طراحی یک ساختمان است. برای مثال ساختمانی که برای یک مشتری چینی ساخته میشود، ممکن است مشتری بخواهد که ساختمان طبق قوانین فنگ شوی طراحی شود در این صورت معمار باید طراحی های خود را طبق این فرهنگ انجام دهد، مطالعات لازم را در این نوع طراحی داشته باشد و با مشتری در خصوص چگونگی پیروی از این الزامات گفتگو کند.

تکنولوژی

فناوری راه را برای به حداکثر رساندن عملکرد ساختمان ها و موسسات اداری یا حتی خانه های مسکونی امروزی هموار کرده است. وجود یک سیستم اتوماسیون از ویژگی های بارز ساختمان های هوشمند و مدرن است که معماران در طراحی های امروزی خود باتوجه به نیازها و بودجه ی مشتری از انها بهره میگیرند.

تکنیک های تجسمی و خلاقیت معماران غیرقابل انکار است. آنها مسئول ساختن طرحهای نوآورانه ی مورد علاقه مشتریانشان هستند. آنها حتی می توانند از طراحی پله های چشمگیر ساده یا مارپیچ گرفته تا تبدیل شرایط اب و هوایی سخت به یک پوئن مثبت به جذابیت یک ساختمان بیفزایند. اگرچه برخی از طرح ها قدیمی هستند ، معماران می توانند با ترکیب فناوری و تکنیک های قدیمی به یک طرح جدید و نواورانه برسند.

طراحی معماری به اندازه جنبه های مهندسی یک ساختمان مهم است. مهندسی ساختمان شامل اطمینان از ایمن بودن ساختمان و باکیفیت بودن عناصر و مصالح ان است. با کمک معماری، طراحی یک ساختمان با دقت معمار و نظرات مشتری انجام می شود. و باعث می شود هر پایه ی ایستاده ای زیبا باشد و سالها ماندگار بماند.