طراحی ویلا با حیاط مرکزی - استودیو معماری موبیوس

بررسی روند طراحی ویلا با حیاط مرکزی

   Admin        دوشنبه, 20 بهمن 1399       مقالات تخصصی طراحی و معماری
طراحی ویلا با حیاط مرکزی - استودیو معماری موبیوس

 

 طراحی ویلا با حیاط مرکزی در سال 2019 در شهر تانگشان چین طراحی و ساخته شد. این پروژه در حومه ی شهر تانگشان و دریک سایت مسطح (بدون توپوگرافی) واقع شده است که فضایی از قبیل مراتع ، باغ ها ، و رودخانه ، ویلا را احاطه کرده اند.

در گذشته در محل این ویلا یک خانه ی چوبی کوچک به سبک معماری دهه ی گذشته وجود داشته و صاحب خانه برای بهبود کیفیت فضا تصمیم به تخریب آن و ساخت معماری جدیدی در این سایت گرفت. ویلای جدید به عنوان ویلای تفریحی و اقامت در تعطیلات استفاده میشود و برگرفته از حیاط مرکزی(درونی) در داخل آن است .

ایده اصلی طراحی برگرفته از خانه های ویلایی سنتی چین

خانه های حیاط دار (Siheyuan) ،کانسپت اصلی طراحی این ویلا بوده است که از ، ویلاهای سنتی چینی الهام گرفته شده است که دارای ساختار معماری درونگرا می باشد و شامل بنا یی میشود که حول یک حیاط مرکزی ساخته شده اند. بر اساس شرایط سایت و سلیقه ی مشتری ، تصمیم گرفته شد که با تغییر الگوی معماری سنتی چینی ، این ویلا مدرن تر طراحی شود. تیم طراحی آرک استودیو چهار اتاق را در محورهای اصلی طراحی کردند، و به جهت ایجاد یکپارچگی ، سقف شیبداری دربخش مرکزی استقرار گردید و آن را به یک سالن تبدیل کردند. همچنین در این سالن از شیشه های شفافی استفاده شده که سالن را با نمای دلپذیر خارج درامیخته است. از این سالن برای پذیرایی از مهمانان استفاده میشود.

حیاط مرکزی ، تراس در پهنه بیرونی

اصول طراحی این ویلا بر این پایه قرار گرفته است که چهار اتاق به طور مستقل در چهار گوشه ویلا قرار گیرد و مرزهای خانه را ترسیم کنند. این چهار اتاق همه رو به داخل هستند و علاوه بر تامین نور طبیعی به داخل هر بنا ، در هر یک از آنها حیاطی خصوصی با مقیاس های مختلف وجود دارد.. این چهار اتاق به طور مشترک از سقف زمینی پشتیبانی می کنند که زیر آن یک مکان عمومی قرار گرفته است وجهت تامین فعالیت های مختلف مانند پذیرایی ، ناهار خوری وجود دارد. وجود پنجره ها و درهای شیشه ای شفاف کمک به تولید فضای شفاف جهت دسترسی به دید بیشتر و همچنین ایجاد چشم انداز زیبای منطقه می کند،. این خانه متشکل از مکانهای نشیمن خصوصی و سایر فضاها از جمله اتاق خواب ، اتاق کار ، آشپزخانه و گاراژ است که هر یک برای ایجاد حریم خصوصی افراد در یک فضای جدا هستند

زیبایی و بکارگیری مناسب از مصالح

در این ویلا به خوبی ارتباط فضا ، ساختار و مصالح مدیریت شده و با استفاده از متریال طبیعی و بومی ویژگی های یک اقامتگاه روستایی چینی برگرفته از سنت به زیبایی ارائه شده است. در طراحی دیوار ها ی نمای خارجی و درون ویلا از اجر قرمز استفاده شده است. این اجر ها در دولایه و به صورت عمودی قرار گرفته اند و در میان دو سطح آجر یک لایه عایق حرارتی مانع هدر رفتن انرژی میشود و عملکرد دیگرد آن نیز پنهان سازی لوله و تاسیسات ساختمان ویلایی می باشد.

در حیاط داخلی قسمت هایی از دیوار اجری توخالی و طراحی شده تا امکان نفوذ نوربه داخل و همچنین تهویه ی هوای طبیعی و وجود داشته باشد. سطح کف چه در داخل و چه در خارج با اجر های کرم رنگ پوشیده شده. در ساخت سقف شیبدار فضاهای عمومی تیرهای اجری در کنار سقف چوبی استفاده شده که این ترکیب اجر و چوب در کنار شومینه پیانو و میز ناهارخوری یک فضای داخلی گرم طبیعی و صمیمی را به ارمغان اورده است.